MENU

ROMAN JANÁL – NORBERT HELLER SCHUBERT: WINTERREISE 9.9. Villa Pelle

FRANZ SCHUBERT: WINTERREISE

Roman Janál – baryton, Norbert Heller – klavír

9.9. 2015, 19.00, Villa Pelle (Pelleova 10, Praha 6)
Vstupné: 150/100 kč
Rezervace vstupenek: info@pmpif.org

ROMAN JANÁL – baryton

Po absolvování plzeňské konzervatoře v oboru hry na housle byl přijat v roce 1985 do pěveckého oddělení Hudební akademie v Sofii, které ukončil v roce 1990. Během studií hostoval na scéně Státní opery v Sofii (Don Giovanni, Eugen Oněgin, princ Tarquinius v Brittenově Zneuctění Lukrécie) a účinkoval zde na mezinárodních hudebních festivalech.

Po ukončení studií přijal své první angažmá v Banské Bystrici, odkud po půlročním působení přešel do Komorní opery (pozdější Opery Mozart) v Praze. V roce 1994 přijal hostování v plzeňské opeře (Piková dáma – Tomskij, Faust a Markétka – Valentin, Don Giovanni – Don Giovanni, Fidelio – Don Pizarro, Enrico Asthon – Lucia di Lammermoor). Po úspěšném debutu ve Státní opeře Praha rolí Guglielma v Cosi fan tutte a Figara v Lazebníku sevillském byl v roce 1995 angažován jako sólista Státní opery. V roce 1997 se stal sólistou Národního divadla, kde nastudoval mnoho rolí domácího i světového repertoáru, např. Grégoria v Romeovi a Julii, Figara v Lazebníku sevillském, Escamilla v Carmen, roli Polluxe v barokní tragedii Iyrique Castor et Pollux, roli Alexandra v Martinů komické aktovce Dvakrát Alexandr, titulní part v Mozartově Donu Giovannim. Výčet rolí zahrnuje dále Silvia v Komediantech, Conte Almavivu ve Figarově svatbě, Germonta v Traviatě, Vladislava v Daliborovi, Petra Voka – Čertova stěna aj. S Národním divadlem a Státní operou Praha absolvoval řadu zahraničních zájezdů, např. do Japonska, Hongkongu, Francie, Německa a Španělska. Jako hostující sólista vystoupil na zájezdě opery ND do Španělska (Madrid – Teatro Real) v Janáčkově opeře “Osud” (role Vervy) v inscenačním ztvárnění Roberta Wilssona. S Janáčkovou operou Brno spolupracoval na inscenaci Smetanových Braniborů v Čechách (2004).

Roman Janál s úspěchem vystupuje na domácích i zahraničních festivalech. Z těch zahraničních zmiňme především Dny B. Martinů v Londýně s Jiřím Bělohlávkem a orchestrem BBC, Europalia Brusel, Festival B. Martinů v Amsterdamu za vedení Christophera Hoogwooda, dále také festivaly ve Španělsku, Itálii a Francii. Co se týče festivalů v Čechách, pak rozhodně stojí za zmínku – Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově, Janáčkův máj, Bratislavské hudební slavnosti, Svatováclavské slavnosti, Dvořákův podzim, Festival Pontes, Česko-saský festival, Concertus Moraviae (MHF). Zpíval na koncertech Roku České Hudby – “České sny” (Španělsko a Česká republika). Spolupracuje s domácími i zahraničními hudebními tělesy – FOK, Česká filharmonie, SOČR, PKF, Talichův komorní orchestr. S Pražs.komorní filharmonií (za řízení Jiřího Bělohlávka) vystoupil v Japonsku, Francii, Švýcarsku a v Rakousku. V roce 2006 s tímto špičkovým českým komorním orchestrem podnikl turné po Španělsku a v témže roce ve spolupráci s ND vystoupil několikrát v roli Dona Giovanniho v italském Ravenně, Comu a Miláně. Spolupracoval také s pražskými soubory Virtuosi di Praga a Pražský komorní sbor (sólista vánočních koncertů ve Španělsku 2004). Dále podnikl několik zahraničních zájezdů s Pražskou komorní filharmonií (Japonsko).

Další posun v operním repertoáru rozvinula spolupráce s předními světovými operními dirigenty jako Caspar Richter, John Fiore, Hilllary Griffiths a Jan Latham Koenig.

Tento vynikající umělec vydává CD u renomovaných nahrávacích firem. Jeho profilová CD – Operní recitál (SOČR, dir. Ondřej Kukal/Radioservis), Gypsy Melodies (klavír – Karel Košárek /Supraphon) a další CD Supraphonu s díly Bohuslava Martinů (“Slzy nože”, “Hlas lesa”) a operním kompletem Antonína Dvořáka (“Tvrdé palice”) si získaly zaslouženou pozornost hudební veřejnosti i tisku. V r.2008 byl přizván k natočení CD Výlety páně Broučkovy L.Janáčka pro Deutsche Grammophon s orch.BBC a dirigentem J.Bělohlávkem. Z dalších, i zahraničních, vydavatelství jmenujme – Radioservis, Orfeo (A.Dvořák – Vanda), Supraphon (CD Operní gala spolu s Dagmar Peckovou), Multisonic (J.J.Ryba – Česká mše vánoční) a Arcodiva (J.Krček – Ten, který jest, J.K.Vaňhal – Duchovní árie).
Od roku 1984 spolupracuje také s Čs. rozhlasem, kde natočil své 1.CD operních árií a řadu písňových cyklů současných českých autorů ( J.Teml, J.Krček, O.Kukal, Z.Lukáše, P.Ebena, K.Pexidr, J.Klusák, Z.Šesták, L.Hurník, J.Pavlica, L.Sluka, J.Hanuš, Z.Zahradník, J.Filas ). Z klasických autorů pak: W. A. Mozart – Highlights from Don Giovanni and Die Zauberflöte, orch. Virtuosi di Praga, agentura Lupulus, D. Dvořák -Te Deum, SOČR, dir. Vl. Válek, Clarton a A. Dvořák – Cigánské melodie, Clarton aj.). Z rozhlasových nahrávek vyšlo profilové operní album, na němž zpívá árie z oper W. A. Mozarta, L. van Beethovena, G. Verdiho, B. Smetany a dalších.
Spolupráce Romana Janála s Českou televizí (od r. 1997) dala vzniknout filmovým verzím oper Josefa Berga „Návrat Odysseův do vlasti“ a „Evropská turistika“. Roman Janál s touto institucí spolupracoval také na filmovém ztvárnění děl „Slzy nože“ a „Hlas lesa“ Bohuslava Martinů.

Roman Janál je dodnes hostem řady mimopražských divadelních scén (např. Plzeň, Liberec, Ostrava, Brno, SND Bratislava). S interpretací koncertní a písňové tvorby pravidelně vystupuje nejen na mnoha domácích koncertních pódiích (Zlín, Plzeň, Hradec Králové, Ostrava, Turnov), ale také u našich sousedů, např. se Slovenskou filharmonií.

V listopadu 1995 se stal absolutním vítězem mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Po několika letech byl do této soutěže pozván jako člen poroty a zároveň se stal čestným členem Mezinárodního pěveckého centra výše uvedené soutěže. V letech 1995-2006 působil na pražské konzervatoři jako pěvecký pedagog. Během posledních let působil v řadě interpretačních pěveckých seminářů jako lektor (v rámci České republiky) a jako člen pěveckých soutěží.

Roman Janál je držitelem prestižní Ceny Thálie za rok 1999, za roli Polluxe v inscenaci Rameauvy opery “Castor a Pollux” v Národním divadle.

V současné době je barytonista Roman Janál stálým sólistou Národního divadla v Praze a Národního divadla v Brně. Pedagogicky působí na AMU v Praze a Mezinár.konzervatoři v Praze.
V posledním období tento vyhledávaný operní sólista nastudoval dvě pěvecky významné role v nových inscenacích Národního divadla, a to role Absalona z opery Pád Arkuna Z.Fibicha a komediální role Veselčaka v operním pamfletu Orango D.Šostakoviče.
V následujících měsících ho čeká role Ščelkalova z opery Boris Godunov M.P.Musorgského.
Na festivalu Pražké jaro 2015 čekají Romana Janála dvě významná vystoupení – současná opera J.Klusáka Filoktétes (titulní role) a písňový recitál s významnou cembalistkou Barbarou Wili.


NORBERT HELLER – klavír

Norbert Heller se narodil se v Českém Těšíně, kde se poprvé seznámil s hudbou a klavírem. V patnácti letech byl přijat na konzervatoř v Ostravě do třídy profesorky Marty Toader. V průběhu studia absolvuje četná veřejná vystoupení, natáčí pro rozhlas a televizi.
Zúčastňuje se mnoha klavírních soutěží. Vítězí např.v Mezinárodní klavírní soutěži Ludwiga van Beethovena v Hradci nad Moravicí, jako jeden z nejmladších účastníků absolvuje také mezinárodní klavírní soutěž Fryderika Chopina ve Varšavě a soutěž Petra Iljiče Čajkovského v Moskvě.
V následujících letech se stává studentem prof. Ivana Moravce a prof. Jana Panenky na Akademii múzických umění v Praze. Komorní hru studuje u prof. Josefa Vlacha. Následují také soutěže ve Vídni ,Vercelli, Bolzanu (Itálie).
Norbert Heller koncertuje v mnoha zemích Evropy, ale také v USA (New York, Chicago, Washington D.C., Phoenix), Japonsku (Nagoya, Osaka, Tokyo – Casals Hall). Kromě recitálů se pravidelně se věnuje hudbě komorní, hlavně jako partner houslistů a pěvců. Jeho bohatá diskografie obsahuje tituly z tvorby Beethovena, Brahmse, Smetany, Šostakoviče, Musorgského. Nahrává také na historický nástroj tzv. „hammerklavier”.
Snímek sonát Franze Schuberta, realizovaných na „hammerklavier“ Konrada Graffa na zámku v Libochovicích, byl oceněn prémií Českého hudebního fondu jako Nahrávka roku. Je prvním českým klavíristou, který kompletně nahrál všechny Mozartovy klavírní sonáty. Je nositelem ceny Gustava Mahlera, kterou uděluje Evropská unie umění.
V roce 2003 začal Norbert spolupracovat s houslistkou Gabrielou Demeterovou, s níž na zámku v Libochovicích natočil úplný komplet sonát pro klavír a housle W.A. Mozarta. Oba interpreti, a tím je nahrávka ojedinělá, hrají na historické nástroje v původním ladění; Norbert Heller na kladívkový klavír z dílny Konráda Grafa (pravděpodobně z let 1820 – 1830), který je v expozici Libochovického zámku, Gabriela Demeterová na nástroj z dílny Kašpara Strnada z roku 1795.
První CD z celého kompletu vyšlo v roce 2003, komplet je ukončen 5. CD v pořadí v roce 2006. Všechny nahrávky vycházejí pod labelem vydavatelství GZ Digital Media a.s.

Sorry, the comment form is closed at this time.